Ponosan sam na Sveučilište u Mostaru - kao čovjek, političar i kao profesor

Ponosan sam na Sveučilište u Mostaru - kao čovjek, političar i kao profesor

24.04.2020 13:10:44

1399

1399

24.04.2020 13:10:44

Više od mjesec dana Hercegovačko-neretvanska županija bori se s pandemijom koronavirusa koja je utjecala na živote građana i potpuno promijenila našu svakodnevnicu. Na snazi su dosta stroge mjere izolacije i fizičkog distanciranja. Fakulteti, škole i vrtići su zatvoreni, svi resursi zdravstvenog sustava stavljeni su u funkciju liječenja oboljelih i suzbijanja širenja koronavirusa, društvene i ekonomske štete već danas se mjere u milijunskim iznosima... Na koji se način s pandemijom koronavirusa nose vlasti u HNŽ-u te koji su sljedeći koraci tema je razgovora s dr. sc. Nevenkom Hercegom, predsjednikom Vlade Hercegovačko-neretvanske županije.

Kako ocjenjujete trenutno stanje pandemije koronavirusa u našoj županiji?

Imajući u vidu da broj novooboljelih u HNŽ-u posljednjih dana stagnira, pa čak i opada, usudim se kazati kako smo ušli u nešto mirnije vode. Naša javnozdravstvena  služba, epidemiolozi i infektolozi, detektiraju one koji imaju infekciju i njihove kontakte i polako stavljaju stanje pod nadzor - tako već jedno određeno razdoblje imamo manje od pet novooboljelih unutar 24 sata. Ipak, ostaje činjenica da je virus još uvijek tu i da je ova županija, nažalost, epidemiološki najpogođeniji prostor u F BiH. Zdravstvena struka radi svoje, ali danas sigurno ne bismo imali, uvjetno kazano, povoljnu epidemiološku sliku da nema snažne potpore građana i njihova, u najvećoj mjeri, discipliniranog odgovora na uvedene brojne restriktivne mjere i ograničenja. Vlada i Stožer civilne zaštite HNŽ preuzeli su punu odgovornost za sve donesene restriktivne mjere  koje su koordinirane s epidemiolozima i strogo kontrolirane. Niti jedna od donesenih mjera nije svojstvena našem uobičajenom načinu života. Međutim, u uvjetima evidentne prijetnje eskalacije epidemije koronavirusa, nije bilo mjesta za kalkuliranje o popularnosti ili nepopularnosti donesenih mjera. Povoljno stanje u kojemu, nasreću, danas jesmo pokazuje opravdanost njihova uvođenja.

Ipak, s obzirom na to stabiliziranje stanja, vjerujemo kako postoje određena predviđanja u vezi s normalizacijom stanja odnosno ukidanjem restriktivnih mjera koje su na snazi?

Kako bi se mogli vratiti ključnim poslovima i smanjiti negativan utjecaj koronavirusa na život i ekonomiju,  naši epidemiolozi i infektolozi već sada, ali  vrlo oprezno, pripremaju tzv. "izlaznu strategiju" odnosno način na koji će se ublažiti i ukinuti uvedene restrikcije i naši životi vratiti u neku novu normalu. Što će značiti ta „nova normala“ teško je predvidjeti, ali evidentno je kako ćemo morati pronaći balans između različnih ograničenja s ciljem zaštite zdravlja s jedne i omogućavanja kakve-takve ekonomske stabilnosti i sigurnosti s druge strane. Kada je riječ o ograničenjima tu prvenstveno mislim na ograničenja pri svim socijalnim kontaktima, koja nisu svojstvena našoj tradiciji i kulturi, poput izbjegavanja rukovanja i okupljanja u različnim prigodama. No, živ se čovjek na sve navikne i nimalo ne dvojim da ćemo mi vrlo brzo usvojiti ta nova pravila ponašanja.  Ukoliko broj oboljelih nastavi stagnirati i krene dalje opadati, nadam se kako ćemo već nakon prvosvibanjskih praznika otpočeti sa stavljanjem novog seta restriktivnih mjera izvan snage, što će biti prvim ozbiljnijim korakom vraćanja života u normalne tijekove. Konačni ishod pandemije koronavirusa jako će ovisiti ne samo o našem zdravstvenom sustavu nego još i više o odgovornosti svakog pojedinca.

Pandemija će utjecati i na financiranje javnih institucija. Čeka vas rebalans Proračuna. Što očekuje školstvo i sveučilišta u tom pogledu?

Iako je zdravlje na prvomu mjestu, da bi se ublažio udar na standard građana i gospodarstvo, potreban je sveobuhvatan gospodarski odgovor na pandemiju. Izvjesno je da smo već danas u iznimno teškoj gospodarskoj situaciji – dio naših gospodarstvenika je manje-više obustavio obavljanje svojih djelatnosti, predsezona u turizmu je propala a upitna je i glavna sezona, poljoprivredni radovi zbog novonastala stanja nešto kasne, mala poduzeća i obrti teško se nose s obvezama koje pristižu i sve je više otkaza ugovora o radu... Nažalost, budući da monetarna, fiskalna i porezna politika nisu u mjerodavnosti županija, ostavljeno nam je malo manevarskoga prostora. Međutim, maksimalno smo angažirani i bit ćemo angažirani na provedbi onoga što jest u našoj moći. Idemo u izmjene i dopune županijskoga Proračuna na način da se ostvare uštede na svim pozicijama i omogući aktiviranje tih sredstava iz Proračuna kako bi se zaštitili životi i izvori prihoda. Prvi korak je obustava svih isplata koje nisu nužne. Ono na čemu ću u ovoj situaciji inzistirati je veća učinkovitost, uz smanjenje svih troškova. Što se financiranja tiče, nema sumnje da će svi, pa i javne institucije, morati solidarno podnijeti teret ekonomske krize izazvane pandemijom koronavirusa. Ipak, naše je opredjeljenje da javno zdravstvo i školstvo, uključujući i sveučilišta budu, da tako kažem, zadnja linija naše obrane. Kada je riječ o sveučilištima,  podsjetit ću na jedan govor rektora Tomića (u povodu početka akademske 2017./2018. godine) kada je rekao da i javna sveučilišta moraju shvatiti da su na tržištu i da sredstva moraju tražiti kroz projekte, domaće i međunarodne. Mislim da je sad više nego ikada vrijeme za to...

Jeste li zadovoljni načinom na koji su obrazovne institucije, škole i sveučilišta, odgovorile na krizu?

Možemo biti zadovoljni našim obrazovnim sustavom i načinom na koji je odgovoreno ovom izazovu, kada govorimo o školstvu. Ovo ističem i kao prvi čovjek izvršne vlasti u Županiji, ali i kao sveučilišni profesor i član akademske zajednice. Naša djeca, naši mladi, studenti - nitko nije ostao uskraćen za pravo na obrazovanje. Jasno, puno smo toga morali izmijeniti, prilagoditi novonastalim okolnostima, ali upravo smo na tomu planu, svi zajedno, i ovoga puta pokazali sposobnost, snalažljivost, upornost i neslomljivost. Kada govorimo o Sveučilištu u Mostaru, sve ono što ste učinili s online platformom, uspostavili nastavu na daljinu, dali toliki doprinos organiziranju online nastave i za naš osnovnoškolski obrazovni sustav… Ponosan sam, kažem, kao čovjek, političar i kao profesor. Hvala Vam! U konačnici, uspjeli smo u ključnomu – gradivo je pređeno, neće biti potrebe za nadoknadama i, što je najvažnije, školska odnosno akademska godina nije izgubljena.

Za obavijesti sa Sveučilišta u Mostaru, pretplatite se na Newsletter.


Sveučilišta u Mostaru pokretanjem novog diplomskoga sveučilišnog interdisciplinarnog studija naziva Europski studij donosi nove perspektive obraz...


U organizaciji Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru, na Ekonomskom fakultetu održan je Info dan posvećen inozemnim stipendijama i Erasmus mobilnos...


Izaslanstva visokoobrazovne ustanove Alma Mater Europaea na čelu s predsjednikom prof. dr. sc. Ludvikom Toplakom i Sveučilišta Sjever na čelu s rektorom prof. dr...