Dodijeljen počasni doktorat SUM-a akademiku Ivanu Aralici

Dodijeljen počasni doktorat SUM-a akademiku Ivanu Aralici

20.06.2022 15:10:55

1073

1073

20.06.2022 15:10:55

Prema europskoj sveučilišnoj tradiciji dodjela počasnoga doktorata izniman je događaj za sveučilište, a svaki počasni doktor, osim časti i naslova, obvezuje se na čuvanje ugleda i dostojanstva sveučilišta. Senat SUM-a na 386. sjednici dodijelio je počasni doktorat Sveučilišta u Mostaru jednomu od najvećih hrvatskih književnika 20. i 21. stoljeća akademiku Ivanu Aralici zbog njegova iznimna ugleda, ali poglavito zbog angažiranosti oko rasvjetljavanja važnih povijesnih zbivanja vezanih za bosanskohercegovačke Hrvate, koji mogu biti izvrstan okvir za razumijevanje današnjega stanja i sudbine istoga tog dijela hrvatskoga narodnog korpusa.

Svečanost dodjele održana je u zgradi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu u najvišoj znanstvenoj i umjetničkoj ustanovi u Republici Hrvatskoj. U pozdravnome govoru rektor Tomić naglasio je da se sveučilišta ne bi smjela pretvoriti u bešćutne pogone u kojima se osposobljavaju vrhunski stručnjaci, ali za koje vrijede samo činjenice hladna razuma, nego bi morala biti u pravome smislu riječi hramovi ljudskoga duha. „Stalan je napor oko ovjeravanja vlastita nacionalnog, kulturnog i građanskog identiteta osoban ulog za budućnost. U tome nam od velike koristi mogu biti Araličini poučni, na autentičnim izvorima utemeljeni uravnoteženi tekstovi, njegov intelektualni i nacionalni habitus te neupitna naklonost svim pripadnicima hrvatskog nacionalnog korpusa“, istaknuo je rektor Tomić.

Stručno povjerenstvo za dodjelu počasnoga doktorata znanosti činili su  prof. dr. sc. Dragan Čović, prof. dr. sc. Zoran Tomić, prof. dr. sc. Ivica Musić, prof. dr. sc. Katica Krešić i prof. dr. sc. Miro Radalj.

Predsjednika povjerenstva i promotor akademik Dragan Čović kazao je da ova dodjela počasnoga doktorata ima veliku vrijednost jer je riječ o jednome iznimnom čovjeku, nositelju znanstvenoga i društvenoga života Hrvata bilo gdje da se nalaze, čija je posvećenost pozivu i javnomu dobru hrvatskoga društva dostojna hvale i divljenja. „Aralica je učinio izniman pothvat da se povijest Hrvata u Bosni i Hercegovini, njihove priče i tradicija ne prepuste zaboravu. Njegovo književno svjedočanstvo ostavlja neizbrisiv trag u vremenu o mentalitetu, snazi i vjeri Hrvata u Bosni i Hercegovini. Akademik Ivan Aralica zasigurno je jedan od najvećih hrvatskih književnika 20. i 21. stoljeća te je, zbog angažiranosti oko rasvjetljavanja važnih povijesnih zbivanja vezanih za bosanskohercegovačke Hrvate, posve opravdano zaslužio počasni doktorat Sveučilišta u Mostaru“, dodao je akademik Čović.

Pisanje je za Aralicu poslanje, misija, u najboljemu značenju tih pojmova. Ljepota Araličina pisanja jest i u tome što na kraju uvjerava čitatelja kako čovjekovo putovanje prema kraju, putovanje koje zovemo životom, usprkos svim nedaćama ima smisla.

Na kraju svečanosti akademik Aralica zahvalio je Stručnomu povjerenstvu i Senatu SUM-a što su mu dodijelili počasni doktorat Sveučilišta u Mostaru jer ga je to ganulo i obradovalo. „Svima kojima dugujem zahvalnost: vi ste zaključili da sam svojim dosadašnjim književnim radom zaslužio počasni doktorat, a ja ću se truditi da do kraja života ostanem dostojan te časti“, naglasio je Aralica.

Ivan Aralica rođen je u Promini 10. rujna 1930. Učiteljsku školu u Kninu završio je 1953., a studij jugoslavistike na Filozofskome fakultetu u Zadru 1961. Radio je kao učitelj u selima Dalmatinske zagore i kao ravnatelj Učiteljske škole, odnosno Pedagoške gimnazije u Zadru. Potkraj 1960-ih politički se angažirao u okviru Hrvatskoga proljeća. Od 1969. do 1972. bio je i zastupnik u Saboru Republike Hrvatske. S političkim promjenama 1990. vraća se u politiku: na izborima 1993. postaje saborskim zastupnikom i potpredsjednikom Županijskoga doma Sabora. S političkih se dužnosti povukao 2000. Redoviti je član  HAZU -a od 1992. Dobitnik je „Nagrade Vladimir Nazor“ za životno djelo 2010. Prozaik, esejist i filmski scenarist Ivan Aralica nedvojbeno je jedno od najvećih imena hrvatske književnosti druge polovine 20. i početka 21. stoljeća.

Za obavijesti sa Sveučilišta u Mostaru, pretplatite se na Newsletter.


Sveučilišta u Mostaru pokretanjem novog diplomskoga sveučilišnog interdisciplinarnog studija naziva Europski studij donosi nove perspektive obraz...


U organizaciji Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru, na Ekonomskom fakultetu održan je Info dan posvećen inozemnim stipendijama i Erasmus mobilnos...


Izaslanstva visokoobrazovne ustanove Alma Mater Europaea na čelu s predsjednikom prof. dr. sc. Ludvikom Toplakom i Sveučilišta Sjever na čelu s rektorom prof. dr...