Studenti su žila kucavica svakoga Sveučilišta, pa tako i Sveučilišta u Mostaru. Uslijed pandemije uzrokovanje virusom COVID-19, nastava se nastavila odvijati online, odnosno na daljinu. Uz nastavu, pred studentima su postavljeni brojni izazovi. O kakvim je izazovima riječ razgovarali smo sa Željkom Perkovićem, predsjednikom Studentskoga zbora Sveučilišta u Mostaru, krovnom organizacijom studenata.
Imate li povratne informacije studenata, kako se snalaze i koliko su zadovoljni nastavom na daljinu?
Kontaktirao sam sa studentima drugih fakulteta. Gotovo svi studenti i profesori odmah su prihvatili sustav za e-učenje SUMARUM te sve aktivnosti koje sa sobom nosi učenje na daljinu. Iako ništa ne može zamijeniti smijeh, druženje i učenje u prostorijama Sveučilišta, studentima je u ovim izvanrednim okolnostima, platforma preko koje se odvija nastava više nego izvrsna. Nastava na daljinu je bila izazov za sve, ali je odgovor bio i više nego izvrstan.
Pandemija je prekinula i klasičan oblik održavanja studentskih tečajeva koje svake godine organizirate. Na koji način sada sustav funkcionira?
Uz pomoć SUMIT-a, uspjeli smo pružiti našim studentima alternativu, na način da su se tečajevi počeli organizirati online putem, na isti način kako se odvijaju i predavanja preko sustava SUMARUM. Prema informacijama predavača i studenata, tečaj ide svojim tijekom i bez ikakvih problema. Trenutno se odvija deset tečajeva u kojima sudjeluje preko tisuću studenata.
Ne vodite brigu samo o sadašnjim studentima Sveučilišta, nego mislite i na one buduće. Sa SUMITom organizirate i pripreme za fakultet?
Maturanti su u ovom trenutku, kada govorimo o obrazovanju, zasigurno „najugroženija“ skupina, budući da se nalaze na prekretnici života, trenutku kada moraju usmjeriti svoju budućnost, a vladaju teške okolnosti. Slijedom toga, kroz suradnju sa SUMIT-om, krenuli smo u organizaciju online priprema za upis na fakultet za maturante škola koje rade po nastavnom planu i programu na hrvatskom jeziku. Na ovaj način želimo pokazati solidarnost studenata s budućim studentima i pomoći im na njihovo putu ka fakultetu. Pripreme će se odvijati iz matematike, informatike, hrvatskog jezika, njemačkog jezika te engleskog jezika. Svi predavači su naši studenti, tako da s razlogom imamo slogan „studenti za buduće studente“.
Kakva je reakcija učenika, ali i javnosti na ovaj poziv? Kako su prošli prvi dani prijava?
Prije svega, reakcija javnosti je bila jako pozitivna na ovaj projekt. Natječaj, koji je otvoren u ponedjeljak, prenijeli su svi mediji, a također smo i obavijestili sve ravnatelje srednjih škola koje rade po nastavnom planu i programu na hrvatskom jeziku. Zainteresiranost učenika je velika. Trenutno, u nepuna dva dana imamo skoro 250 prijavljenih, a do kraja natječaja nadamo se tisuću prijava.
Kao studenti doprinosite i društvenoj zajednici u ovoj teškoj situaciji. Na koji način su studenti aktivni?
Obrazovanje je temeljni stup razvijenosti svakog društva, a u tom stupu u BiH, Sveučilište u Mostaru se u procesu reakreditacije pozicioniralo kao jedno od najboljih Sveučilišta. Da statistika nije pogriješila, ova situacija je to i pokazala. Tako, naši studenti s Fakulteta strojarstva, računarstva i elektrotehnike izrađuju zaštitne vizire za medicinsko osoblje SKB Mostar. Medicinsko osoblje je više puta slalo poruke zahvale našim studentima, a kako su kazali, na njih ovo ima poseban psihološki utjecaj, što vide da se u ovom trenutku netko brine i misli na njih. Također, deset studenata završne godine Medicinskog fakulteta volontira kao ekstenzija epidemiološke službe Doma zdravlja Mostar pod vodstvom dr. Kristine Bevanda, uz punu logističku podršku ravnatelja Doma zdravlja dr. Marija Kordića i dekana Medicinskog fakulteta dr. Milenka Bevande. U redovnom smo kontaktu i s našim studentima koji su na razmjeni. Svi su odlično, a posebno moram pohvaliti Ured za međunarodnu suradnju SUM-a i prorektoricu prof. dr. Sanju Bijakšić. Ponudili su svu potrebnu pomoć studentima i oko povratka, ali i života u inozemstvu.