Radionica o psihologiji i neuroznanosti kao temelj buduće suradnje Sveučilišta u Mostaru i DIS-a

Radionica o psihologiji i neuroznanosti kao temelj buduće suradnje Sveučilišta u Mostaru i DIS-a

05.03.2025 10:30:05

576

576

05.03.2025 10:30:05

Radionica u sklopu kolegija The Loving Brain: The Neuroscience of Relationships održana je u prostorijama Sveučilišne televizije. Na radionici je sudjelovala grupa američkih studenata koji su u Mostar stigli u sklopu studijskog putovanja, predvođeni profesorima Hannaneh Yazdi i Eleftheriosom Saftisom iz DIS Study Abroad in Scandinavia.

DIS je neprofitna zaklada za studij u inozemstvu, osnovana u Danskoj 1959. godine, koja studentima viših godina dodiplomskih studija s vrhunskih sjevernoameričkih koledža i sveučilišta nudi semestralne, godišnje i ljetne programe u Kopenhagenu i Stockholmu. Programi se izvode na engleskom jeziku te kombiniraju zahtjevan akademski kurikulum s iskustvenim učenjem i studijskim putovanjima diljem Europe pod vodstvom međunarodnih profesora.

Na početku radionice sve prisutne pozdravila je dr. sc. Inja Stojkić, voditeljica Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru. Posebno je izrazila dobrodošlicu američkim profesorima i studentima te studentima i profesorima Sveučilišta u Mostaru. „Ovo okupljanje organizirano je posebno za vas – kako bismo podržali vaše interese, znatiželju i želju za učenjem. Sigurni smo da će današnja predavanja pružiti vrijedne uvide u psihologiju i neuroznanost“, dodala je Stojkić.

Kroz predavanja i diskusije studenti su istražili različite aspekte psihologije i neuroznanosti. Profesorica Ivona Čarapina Zovko govorila je o utjecaju usamljenosti na zdravlje, dok je profesorica Hannaneh Yazdi, koja je ujedno i dio Karolinska instituta, jednog od vodećih medicinskih sveučilišta, predstavila temu frustracije i individualnih razlika u njezinu doživljavanju. Nakon toga studenti su sudjelovali u interaktivnom druženju, gdje su razmijenili iskustva i upoznali kolege. Dr. Sanjin Lovrić, asistent na Katedri za psihijatriju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, održao je predavanje o ranoj dječjoj adversiji i njezinom utjecaju na kasnije zdravstvene ishode.

Radionicu je zatvorila prof. dr. sc. Sanja Bijakšić, prorektorica za međunarodnu suradnju, koja je u ime rektora Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zorana Tomića i uprave SUM-a izrazila zadovoljstvo što je upravo Sveučilište u Mostaru domaćin ovog događaja. Istaknula je kako je ovo tek početak buduće suradnje s DIS Study Abroad in Scandinavia.

Ova radionica predstavlja značajan korak u akademskoj suradnji između institucija te studentima pruža priliku za produbljivanje znanja iz područja psihologije i neuroznanosti kroz međunarodnu perspektivu.

Za obavijesti sa Sveučilišta u Mostaru, pretplatite se na Newsletter.


Rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Radovan Fuchs potpisali su Ugo...


Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, Sveučilište u Mostaru organiziralo je panel raspravu pod nazivom „Gdje su danas žene u...


Dugogodišnji glavni tajnik Sveučilišta u Mostaru i istaknuti član akademske zajednice, prof. dr. sc. Marinko Jurilj, preminuo je u srijedu, 5. ožujka, u s...